Opatrunki hydrożelowe jako skuteczna metoda leczenia oparzeń

Czy wiesz co powinno znajdować się w Twojej apteczce, abyś mógł szybko i skutecznie poradzić sobie z oparzeniem?

Oparzenie to skutek urazu do jakiego dochodzi w wyniku działania energii - wysokiej temperatury, prądu lub substancji chemicznych. Ze względu na głębokość obrażeń oparzenia dzieli się na poszczególne rodzaje:

 • Oparzenie powierzchowne- obejmuje uszkodzenie samego naskórka, rana cechuje się wystąpieniem rumienia, jest bolesna, goi się około tygodnia i nie pozostawia śladów.
 • Oparzenie pośrednie- obejmuje naskórek i część grubości skóry właściwej, powoduje powstanie surowiczych pęcherzy, zaczerwienienia, jest bolesne. Goi się około 2–3 tygodni i prawidłowo leczone nie pozostawia blizn.
 • Oparzenie głębokie- obejmuje pełną grubość skóry właściwej. Skóra jest biała i na skutek uszkodzenia nerwów czuciowych nie boli. Leczenie jest długotrwałe i pozostawia trwałe blizny, prowadzi do powstania przykurczy, które wymagają leczenia operacyjnego i rehabilitacji.

 

Pierwsza pomoc i leczenie oparzeń 

Udzielając pierwszej pomocy oparzonemu, zawsze w pierwszej kolejności pamiętaj o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. Upewnij się, że nic ci nie zagraża, a potem postaraj się przetransportować osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce.

 • Ranę po oparzeniu należy chłodzić wodą w temperaturze ok 15’ nie dłużej niż 15 minut, następnie zabezpieczyć sterylnym opatrunkiem (np. hydrożelowym)
 • Nie powinno stosować się preparatów natłuszczających i „przyspieszających gojenie ran”, gdyż zatrzymują one ciepło w miejscu oparzenia przez co zwiększają obszar rany i odczucia bólowe pacjenta.
 • Należy jak najszybciej usunąć odzież i biżuterię z oparzonych miejsc na ciele pacjenta, ponieważ na skutek urazu dochodzi do szybko narastającego obrzęku. Ważne aby nie odklejać na siłę od uszkodzonej skóry tkanin, które uległy stopieniu w wyniku działania wysokiej temperatury.
 • Ranę po oparzeniu zaleca się zabezpieczyć jałowym opatrunkiem. Chroni ją to przed dodatkowym uszkodzeniem, a także przed zakażeniem. Uszkodzona skóra stwarza warunki do namnażania się bakterii na powierzchni rany. Samodzielnie, można opatrywać rany obejmujące niewielką powierzchnię ciała o niedużej głębokości. Wyższe stopnie oparzenia wymagają specjalistycznego leczenia.
 • W ciężkich oparzeniach, gdy chory jest nieprzytomny i istnieje podejrzenie oparzenia dróg oddechowych należy wezwać pogotowie.

 

Dlaczego warto stosować opatrunki hydrożelowe w leczeniu oparzeń?

Do zabezpieczania rany po oparzeniu warto wykorzystać nowoczesne opatrunki hydrożelowe. Utrzymują one wilgotne środowisko rany, co sprzyja procesowi gojenia, a także przyspieszają odtworzenie warstwy naskórka, a dodatkowo chłodzą przez co zmniejszają ból odczuwany przez pacjenta. Niektóre opatrunki hydrożelowe mogą pozostawać na ranie aż do 7 dni i dzięki temu proces gojenia jest nieprzerwany i zmniejsza ryzyko pojawienia się blizny.

W pierwszej fazie zaleca się stosowania opatrunków półpłynnych, ponieważ zapewniają one maksymalne dopasowanie do często nierównej rany, zwiększając powierzchnię przylegania i zmaksymalizowany efekt chłodzenia. Dodatkowym atutem zawarty w składzie olejek z drzewa herbacianego, który daje naturalny efekt bakteriobójczy, minimalizuje rozwój zakażenia na ranie oparzeniowej oraz łagodzi ból. Opatrunek hydrożelowy należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

Pentanol jest substancją często stosowaną w przypadku wspomagania gojenia się ran, jednak z powodu jego składu i konsystencji, nie jest zalecany do stosowania na ranę oparzeniową w pierwszej fazie schładzania. Na późniejszym etapie może być dołączony jako uzupełnienie leczenia.

Opatrunki hydrożelowe wykorzystywane są przez profesjonalne jednostki ratownicze Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego oraz szpitale w całej Polsce.

Na rynku dostępne są różne formy opatrunków hydrożelowych, są to m. in.:

 • Opatrunki hydrożelowe na bazie pianki (dostępne w różnych rozmiarach).
 • Hydrożele w formie płynnej.
 • Opatrunki pediatryczne w formie „koszulki” wykorzystywane w przypadku rozległych oparzeń u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat.
 • Koce hydrożelowe wykonane z wełny, co umożliwia za równo opatrywanie rozległych oparzeń w czasie transportu do szpitala, jak również gaszenie płomieni na ciele poszkodowanego.

 

Stosując wybrany opatrunek należy zapoznać się ze sposobem jego użycia!

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.